Köyümüz Hakkinda
KÖYÜMÜZ HAKKINDA

Kaynak.www.asikzülali.diyari.com


KISACA AŞIKZÜLALİ KÖYÜ.
Eski adı Suskap olan bu köyün adı, 1961’de Aşıkzülali olarak değiştirilmiş olup bugün de yeni adıyla anılmaktadır.Posof’un en büyük köyüdür.Suyu, elektriği, sağlık ocağı,ilköğretim okulu, 10’a yakın bakkal, bir manav,bir adet radyo ve televizyon tamir dükkanı, iki adet marangoz ve bir adet demir atölyesi bulunmaktadır.Köy merkezinde büyük bir Cami’ye sahip olan Aşıkzülali köyünde her eve su ve kanalizasyon sistemi yerleştirilmiştir..Aşıkzülali köyü yukarı Posof kesiminin merkezi konumunda olup çevre köylerinde bağlı olduğu bir PTT’ye sahiptir.Köyümüzden hergün düzenli olarak Posof, Ardahan ve hatta Kars’a minibüs seferleri vardır.Köy halkının,özellikle erkeklerin, boş zamanlarında biraraya gelebilmesi için iki adet kıraathane bulunmaktadır.

KURULUŞU:
Köyün kuruluşunun ne zamana rastladığı kesin olarak bilinmemektir.Tarihi kalıntılar gösteriyor ki, Köy çok eskiden beri yerleşim yeridir..Köyümüzün kuruluşu hakkındaki rivayetler şunlardır,
a-) Kars’ın Melik Köyü’nden gelen üç kardeş, Karap Tepesi’nden bir ok atıyor.Okun düştüğü yerde ilk evi yapıyorlar.
b-)Hanak İlçe’sinin Gübüge Köyü’nde yaşayan Ömer Ağa adındaki adam, susuzluktan usandığı için oradan göçer.gelir ve köyün şimdiki Ömergil denen sülalenin evlerinin yerinde evlerini yapar.Daha sonra gelen ailelerle büyük bir köy oluştururlar.
Her iki rivayette de denir ki; bu aileler geldiği zaman köyde ,Yeke ve Men diye iki aile varmış.Bunlar sonradan köyden gitmişler.Onların soyundan kimseleri yoktu ancak Menin boğazı ve Yekenin Çayırı diye anılan yerler vardır.

KÖY ADININ DOĞUŞU:
SUSKAP adının konması rivayete göre;
a-) Bir adam oğluna ok atmasını öğretirken ;Sus, fırsat bulduğun zaman Kap,demiş ve sonradan bu sözler biraraya getirilerek Suskap olarak köye ad olmuş.
b-)Köyün her tarafında bol su olduğundan buraya su kabı demişler.Sonradan bu iki sözcük kaynaştırılarak Suskap adı oluşmuş.

c-) ilhanli hükümdari Abaka han in yegeni (Cuskap) la ilgili oldugu sanilir ,zaten Ilhanli lar bir süre bu bölgeye Hakim olmuslardir .

Çevre köylüler ve bilen insanlar Suskap ismini kullansa bile köyümüzün ismi ünlü halk şairi Aşık Zülali anısına AŞIKZÜLALİ olarak değitirilmiştir...

KONUMU:
Köyümüz ilçe merkezinin 17 km güneybatısında, Ulgar Dağı'nın kuzeybatı eteklerinde, Kol çayının güneyinde yer alır.Damal İlçesi, Baykent(Vahla), Akballı(Obol), Aşıküzeyir(Hevat) köy hudutlarıyla çevrilidir.Köy hudutlar içinde güneyden kuzeye akan iki akarsu vardır.Bu sularda alabalık yaşamaktadır.Bu suların üzerinde günümüzde çalışmasa bile birçok değirmen vardır.Köyün Ulgar dağı eteklerinde soğuk suyu ve geniş yeşillileriyle ünlü yaylası vardır.Yaylaların olduğu Karap meşhurdur.Karap, Eski Yayla ve Colit yamaçları sık ormanlarıyla ünlüdür..Son yıllarda çam ağaçları ekilmiştir.
Bir zamanlar nüfusu iki bine yakın olan Aşıkzülali Köyü'nde şimdi 100 civarında hane bulunmaktadır..Özellikle 90'lı yıllardan sonra göç vermeye başlayan köyümüzde son birkaç sene içerisinde göç oldukça yavaşlamıştır..Göç edenlerin büyük kısmı İstanbul'a yerleşti ardından Kocaeli ve Bursa illeri Suskaplıların yerleştigi diğer önemli illerdir..Sadece yurt içinde olmamakla birlikte Avrupa'nın birçok ülkesinde de çok sayıda Suskaplı bulunmaktadır...Her Hakkı Saklıdır. ©2004- 2005 Asikzülali.com: Tikla
Kostenloser Counter und Suchmaschinenoptimierung

anasayfa