EĞİTİM VE KÜLTÜR DURUMU--------------------------------------------------------------------------------Kaynak:http://posofweb.sitemynet.com
İlçe halkının % 98’i okur-yazardır. Bütün köylerimizde okullarımız mevcut olup, göç nedeniyle bazı köylerimizde öğrenci azlığından dolayı okullarımız kapatılmıştır.

Bugün itibariyle İlçe Merkezinde 1, köylerde 30 tane olmak üzere 31 tane İlköğretim okulunda eğitim-öğretim yapılmaktadır. Bu okullardan 6’sı 8 sınıflı, diğer 25’i ise 5 sınıflı olarak eğitim vermektedirler. Bu okullarımızda 120 derslik mevcuttur.

2001-2002 eğitim-öğretim yılında bu okullarımızın 31 İlköğretim okulunda 1030 erkek, 1031 kız öğrenci olmak üzere 2031 öğrenci, lisede 239 erkek, 86 kız öğrenci olmak üzere 325 öğrenci öğrenim görmektedir. Bu okullarımızda 124 öğretmen görev yapmaktadır.

8 yıllık zorunlu İlköğretim uygulaması ile belirlenen 6 Merkez İlköğretim okuluna, 43 yerleşim biriminden, 762 öğrenci taşınmaktadır.

2001-2002 öğretim yılında taşımalı ilköğretim uygulaması ile öğrenci azlığı nedeni ile, 27 köy İlköğretim okulu eğitim-öğretime kapalı durumdadır.

İlçemizde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün bünyesinde, halkoyunları, temel giyim ve bilgisayar kursları açılması için çalışmalar yapılmaktadır.

İlçemiz Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına ait Öğrenci Yurdunda 160 öğrenci kalmaktadır. Ayrıca yine Vakfımız tarafından 6 merkezi okullara taşınan 762 taşımalı öğrenciye 1 öğün kuru gıda yardımı yapılmakta ve eğitim öğretim desteklenmektedir.

İlçe Merkezinde öğretmen lojmanları bulunmamaktadır. Merkezde 1995 yılında açılan öğretmenevi ile öğretmenlerimize hizmet verilmektedir. 12 yatak kapasiteli olup, ilçe için yeterlidir.


İlçemizde basım evi, sinema, tiyatro yoktur. İlçe kültürüne katkıda bulunmak amacıyla, Posof Köylere Hizmet Götürme Birliğince, 1995 yılında ilçe de hazırlanarak, il dışında bastırılan tek basım ve yayın organı olarak “SERHAT POSOF” gazetesi çıkarılmış, ancak yeterli ilgiyi görmediği için yayın hayatına son vermiştir. Zaman zaman Köylere Hizmet Götürme Birliğince tiyatro gösterileri yaptırılmaktadır.

İlçemiz halkı spora meraklı olmasına rağmen maalesef ilçemizde hiçbir spor tesisi bulunmamaktadır.

Futbol sahası yapımı için gerekli yer temin edilmiş olup, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü adına tahsisine müteakip inşaatı Hizmet birliğince gerçekleştirilecektir. İlçemizde her yıl Kaymakamlık kupası adı altında futbol ve voleybol turnuvaları düzenlenmekte, bu turnuvalara köylerimiz karma takımlarla katılmaktadırlar.

İlçemizde Posof Spor Kulübü adı altında 1987 yılında kurulan bir spor kulübü bulunmaktadır.

İlçemizde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı şenlik ve panayır havası içerisinde kutlanır.Bu kutlamalara Gürcistan Devleti Tiflis ve Ahıska dan Hudut komiseri ve hudut komiser muavinleri heyetleri ile birlikte mahalli halk oyunları ekibi,sanatçıları ve güreş ekipleri ile katılmaktadırlar. Bunun yanı sıra seyran denilen kuşaktan kuşağa yaşayan geleneksel halk şenlikleri yapılır.


Her Hakkı Saklıdır. ©2004- 2005 Asikzülali.com: Tikla
Kostenloser Counter und Suchmaschinenoptimierung

anasayfa